Szkolenie w czasie rzeczywistym
nie jest to uprzednio nagrany materiał
6 godzin wraz z przerwą
rozpoczynamy o godz. 9.00
Wydrukowany certyfikat
który wyślemy pocztą
Grupa do 25 osób
każdy będzie miał czas na zadawanie pytań
Możliwość zadawania pytań
i dyskusji z innymi uczestnikami
Dostępne na komputerze, tablecie i smartfonie
z dowolnego miejsca
Elektroniczne formy dowodów księgowych, sprawozdań oraz pozostałej dokumentacji rachunkowości mogą stwarzać problemy zarówno techniczne, jak i formalne, wynikające m.in. z dotychczasowej ustawy o rachunkowości i ustawy o finansach publicznych.
Szkolenie ma w sposób praktyczny przybliżyć nowe uregulowania prawne dotyczące rachunkowości jednostek sektora finansów publicznych (JSFP) w systemach informatycznych.
Celem szkolenia jest zwrócenie uwagi na wymagania określone w ustawie o rachunkowości w zakresie prowadzenia rachunkowości jednostek budżetowych oraz samorządowych zakładów budżetowych w systemach informatycznych, w tym warunki przetwarzania i bezpieczeństwa danych finansowo-księgowych oraz postępowanie z e-dokumentami.
Szkolenie wiąże w spójną całość przepisy prawa oraz wydane interpretacje z dobrymi praktykami. Jego formuła została skonstruowana w sposób umożliwiający zaprezentowanie obszarów, w których najczęściej występują problemy wynikające z praktycznego stosowania przepisów.
Szkolenie adresowane jest do pracowników działów księgowości w JSFP odpowiedzialnych za prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz sporządzanie stosownych sprawozdań.
1. Podstawy prawne przetwarzania i bezpieczeństwa danych w księgach rachunkowych:
a. ustawa o rachunkowości;
b. uchwała Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie przyjęcia stanowiska Komitetu w sprawie niektórych zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych.
2. Regulacje wewnętrzne w zakresie przetwarzania i bezpieczeństwa danych w księgach rachunkowych z uwzględnieniem specyfiki gospodarki finansowej jednostek budżetowych oraz samorządowych zakładów budżetowych:
a. polityka rachunkowości, w tym: wykaz ksiąg rachunkowych oraz opis systemu przetwarzania danych;
b. inne zarządzenia wewnętrzne kierownika jednostki.
3. Podstawowe wymagania systemów informatycznych do prowadzenia rachunkowości jednostek budżetowych oraz samorządowych zakładów budżetowych z uwzględnieniem wariantów pozyskania systemów informatycznych.
4. Szczegółowe zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych w systemach informatycznych:
a. wprowadzanie danych do systemu informatycznego a podejmowanie decyzji o sposobie zakwalifikowania danych do ujęcia w księgach rachunkowych;
b. dowody źródłowe, w tym e-dokumenty, ich kontrola i dekretacja;
c. e-sprawozdania finansowe i e-sprawozdania budżetowe: formy sporządzania, zasady podpisywania i przekazywania;
d. e-inwentaryzacja: wykorzystywanie nowoczesnych technologii do spisu z natury, potwierdzeń sald z kontrahentami oraz dokumentowania weryfikacji zapisów księgowych z e-dokumentami księgowymi.
5. Programowe zasady ochrony danych w księgach rachunkowych, w tym przede wszystkim metody zabezpieczenia dostępu do danych i systemu ich przetwarzania.
6. Praktyczne przykłady elementów systemu służącego ochronie danych i ich zbiorów, w tym dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych i innych dokumentów stanowiących podstawę dokonanych w nich zapisów.
7. Zasady zmiany systemów informatycznych do prowadzenia rachunkowości.
8. Przegląd prac Ministerstwa Finansów nad reformą ustawy o rachunkowości w dobie cyfryzacji.
9. Odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia.